Zasady gry w hokeja podwodnego

Zasady gry w hokeja podwodnego są bardzo proste. Boiskiem jest dno basenu pływackiego, a każda z drużyn liczy po 6 zawodników w grze i 4 rezerwowych. W trakcie spotkania można dokonać dowolnej liczby zmian rotacyjnych 4 zawodników w każdym momencie gry . Zespoły popychają na dnie basenu krążek (1,2 – 1,5 kg) lub oddają nim strzały  za pomocą krótkich kijów  (28 – 35 cm )  na bramkę  przeciwnej drużyny. Typowe ustawienie to środkowy napastnik, 2 skrzydłowych, obrotowy i dwóch obrońców lub 2 obrotowych i obrońca.

Na początku meczu zawodnicy ustawiają się w szeregu, z jedną ręka opartą o tylną ścianę basenu, każda z ekip na swojej połowie. Zagrywa drużyna, której napastnicy pierwsi dotrą do krążka. Bramki znajdują się na dnie basenu i dotykają jego tylnych ścian. Bramki mają szerokość 3 m.

Jest to gra bezkontaktowa, zakazane jest odpychanie wolną ręką innych zawodników, zasłanianie ciałem, pchanie krążka rękawicą lub uderzanie kijkiem ciała przeciwnika. Za strzały w okolice głowy sędzia może wyrzucić zawodnika do końca meczu z basenu . Krążek może być dotykany tylko kijem. Mecz trwa dwie połowy po 15 minut. Ewentualna dogrywka to 2 x 5 minut. Wówczas gra toczy się do pierwszego gola.

Gra powstała w 1954 r. w Anglii. Obecnie uprawiana jest także w Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii, Zimbabwe, USA, Japonii, RPA, Kolumbii, Belgii, Holandii, Francji. W 1988 r. rozegrano pierwsze MŚ. Koordynacje nad dyscypliną sprawuje Komisja Hokeja Podwodnego przy Światowej Konfederacji Działalności Podwodnej. W Polsce dyscyplina ta jest coraz bardziej popularna, o czym świadczy wzrastająca co roku liczba drużyn i zawodników oraz systematycznie rozgrywane turnieje i mistrzostwa .

Aktualnie działa 13 drużyn m.in. w Trzebnicy, Wrocławiu, Gdańsku, Gdyni, Olsztynie, Poznaniu, Ostrzeszowie, Bełchatowie, Siemianowicach Śląskich i Chojnicach.

W hokeja podwodnego gra czynnie ok 200 osób.

Mamy także Komisję Hokeja Podwodnego przy Polskim Związku Płetwonurkowania oraz Podkomisją Sędziowską. Dzisiaj już kilku doświadczonych zawodników –sędziów może szkolić innych z zasad sędziowania.